Az Artmagazin cikkei a kortárs és klasszikus művészet témakörében jelennek meg a magyar és a nemzetközi eseményekre, kutatásokra, irányzatokra, trendekre egyaránt fókuszálva. Érdeklődésünk a határterületekre is kiterjed: divat és design éppúgy téma nálunk, mint mondjuk a színházművészet, építészet, zene képzőművészeti kapcsolódási pontjai.
ARTMAGAZIN 150.
Kedves Olvasó, a 150. Artmagazin-lapszámot tartod a kezedben.
Százötven címlapválasztáson, utolsó utáni korrektúra- és fotókredit-egyeztető körön, nyomdagépinduláson vagyunk túl, és azt hiszem, nem túlzás, ha bevezetjük azt a szokást, hogy százötven lapszámonként itt is köszönetet mondunk az összes eddigi Artmagazin-munkatársnak, régebbieknek, mostaniaknak egyaránt. Tehát köszönet! Persze nemcsak nekik, hanem mindenkinek, aki kitart mellettünk, elsősorban neked, kedves olvasó, de a hirdetőinknek, támogatóinknak, szerzőinknek, partnereinknek és a művészeknek is, hogy van miről írnunk.
Címlapunkra egy, az OFF-Biennálén látott hatalmas, hímzett műről választottunk sokatmondó részletet, cikket is közlünk róla, pontosabban az OFF-ról, áttekintve eddigi történetét. Egy művészettörténész-művész régebbi és újabb munkái kapcsán újra ki tudjuk jelenteni, hogy ars una, vagyis hogy a művészet mint olyan bármilyen formában, műfajban megjelenhet. Például lenyűgöző árnyként vagy pecsételéssel létrehozott művekben, falra ragasztott idézetekben, újraforgatott filmjelenetekben. Vagy épp egy külvárosi buszvégállomásról festett, villanyvezetékektől szabdalt képen is.
Egy másik biennálét is bemutatunk, ami ellensúlyozva a magyar képzőművészeti élet Budapest-fejűségét Pécset hozza játékba, oda csábít egészen szeptember végéig. A pécsi helyszínek között van Schaár Erzsébet Utca című különleges szoborműve, egy készülő film kapcsán ez is szóba kerül. Ember és környezete, ezek egymásba épülése, brutalista épületek által inspirált belső tájak - egy fiatal, Londonban élő magyar festő beszél a képeiről, majd ennek szinte ellenpontjaként egy, a pannonhalmi apátságban rendezett, a kert témáját körüljáró kiállításról is írunk. Majd egy másik kiállítás által inspirált szöveg következik, és ha az előbb szó volt képfelületekre felvitt belső tájakról, itt a belső, úgy is mint űr, mint hiány, mint tudat alól előmászó feketeség türemkedik elő, de már háromdimenziós műanyag lényként. A különböző átlényegülések, de másfajta nyomtatási módok a szabadkőműves-kabbalisztikus litográfiákról szóló tanulmányban is szóba kerülnek, hogy az egyre nehezebb témák a Gerlóczy Gedeonról szóló megemlékezés és egy fiatalon meghalt, de nemzetközi hírű formatervezőről kiadott könyv méltatása után végül meseillusztrációkba folyjanak át, illetve Párizsból feladott képeslapokba, és egy Edvard Munch által ihletett David Hockney-képbe, amelyen szöveg is szerepel: Less is Known than People Think, vagyis kevesebbet tudunk, mint ahogy azt az emberek gondolják. Hogy ez ne maradjon így, a lapszám végén azt a szabadegyetemi előadássorozatot ajánljuk, amelyen az ELTE oktatói beszélnek művészet és mítosz kapcsolatáról, és amelynek egyes részei ezen a nyáron hetente kerülnek ki az Artmagazin Online-ra. Tehát saját magunk konkurenciájaként, büszkén kívánunk jó olvasást vagy jó videónézést! Végül is a tudásközvetítés is megjelenhet mindenféle műfajban. Ha tudnám, hogy van latinul a tudásközvetítés, írhatnánk, hogy ... una, species mille.
TARTALOM:
ARTANZIX
4
BIENNÁLE
Mélyi József
Jelentések a peremvidéken.
Az OFF-Biennále Budapest 2025 kiállításai
6
KIÁLLÍTÁS
P. Szűcs Julianna:
Művészet van
16
KIÁLLÍTÁS
Hornyik Sándor:
A szabadság kísértetei.
Gróf Ferenc és Gyenes Zsófia Lenyűgöző árnyaink című kiállításának kontextusai
22
EGY KÉP
Winkler Nóra:
Világmegálló,
Rákoskeresztúr
30
BIENNÁLE
Irány Pécs!
LOKART 3.0
32
TÖRTÉNET
Konkoly Ágnes:
"A rossz cselekedetek falakat húznak
az emberek közé..."
Schaár Erzsébet egykor és most
34
INTERJÚ
Topor Tünde:
Úgy nézünk ki, ahogy a madarak
42
KIÁLLÍTÁS
Kergyó Zsófia:
Flóra forradalma.
Fától fáig, kéz a kézben
52
IRODALOM
Cserna Endre:
A 3D nyomtató
60
MŰ/TÖRTÉNET
Lánchidi Péter:
Rosenberg Dávid. Egy tokaji születésű párizsi rabbi szabadkőműves-kabbalisztikus litográfiái
2. rész
64
IN MEMORIAM
Gerlóczy Gábor:
A Csontváryk tekintetében örökösöm a nemzet.
In memoriam Gerlóczy Gedeon
76
ILLUSZTRÁTOR
Révész Emese:
Egy ismerős idegen.
Békés Rozi illusztrációi Az Ezeregyéjszaka meséihez
80
GUTENBERG-GALAXIS
Lépold Zsanett:
Egy zseni a vasfüggöny mögött
88
ARTANZIX
Fáy Miklós
92
ARTMAGAZIN ONLINE
96